Zapanuj nad długami
Po pierwsze: bądź szczery. Powinieneś utrzymywać otwartą komunikację z wierzycielami. Nie okłamuj ich. Nie pozwól, aby twoje imię i reputacja zostały splamione z powodu pieniędzy. Pamiętaj, że wszystkich wierzycieli łączy jedna rzecz: chcą odzyskać swoje należności. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Jeśli jednemu z twoich dłużników groziłoby, że nie będzie w stanie oddać ci pożyczonych pieniędzy, czy nie wolałbyś, aby mówił ci prawdę i przedstawił prawdziwy obraz swych możliwości finansowych? Postępuj tak samo!
Po drugie: oceń stan swego zadłużenia. Zapisz wszystkie informacje dotyczące twych długów, a potem podziel je na dwie grupy: na wysokie i niskie. Potem uporządkuj swe długi według ich przeterminowania, od najwyższego do najniższego. Następnie zacznij spłacać każdy dług według przyjętego harmonogramu spłat. Jeśli z jakiejś przyczyny nie możesz zapłacić raty nawet w minimalnej wysokości, skontaktuj się z wierzycielem sugerując alternatywny plan spłat. Zapewnij go, że szanujesz swoje zobowiązania i oddasz co jesteś winny, nawet jeśli zajmie to więcej czasu. Pokaż swój plan wydatków, wskaż na zmiany, jakich dokonujesz w swoich wydatkach, aby znaleźć środki na spłatę długów. Postaraj się wynegocjować zmniejszenie kosztów oprocentowania twojego zadłużenia.
Po trzecie: gdy spłacisz jakiś dług, wykorzystaj uwolnione środki do spłaty innych. Spłacenie jednego długu daje ci doskonałą możliwość, aby przyspieszyć spłacanie pozostałego zadłużenia. Nie ulegaj pokusie wydania dodatkowych pieniędzy! Możesz usłyszeć radę, że najlepiej skupić się na spłacie zadłużenia o największym przeterminowaniu. Za każdym razem, gdy spłacisz jakiś dług, będzie to miało pozytywny wpływ na twoją psychikę. To zachęca cię do kontynuowania wysiłków. Z każdą spłaconą pożyczką dysponujesz większą kwotą, którą możesz przeznaczyć na spłatę kolejnego zadłużenia. Cały proces przybiera na sile i daj ci pewność, że możesz wydobyć się z pułapki zadłużenia.
Zastosowanie tych zasad pomoże ci zapanować nad swoją sytuacją finansową i zyskać wiarygodność w oczach wierzycieli. Jak widzisz, pragnienie uwolnienia się z długów jest ważne, ale nie wystarczy. Potrzeba również komunikacji, integralności, dobrego planu wydatków, aby zapanować nad wydawaniem pieniędzy, wytrwałości i samoopanowania. Zatem do dzieła, możesz tego dokonać!